Czy opera jest dziś atrakcyjna?

Opera i operetka
Przedstawienie operowe z elementami tańca

Większość ludzi, zwłaszcza młodych, uważa, że opera nie jest dla nich. Że po prostu tego nie „rozumieją”. Że jest po prostu długa i nudna. W większości przypadków obawy te, wynikają z pewnych nieporozumień dotyczących fundamentalnej natury opery.

Z pewnością nie musisz być ekspertem od muzyki czy śpiewu, aby docenić kunszt sztuki w operze. Wystarczy być otwartym i cieszyć się samym przedstawieniem. W operze chodzi nie tylko o muzykę, czy po prostu śpiew lub inscenizację, ale o to, jak całość składa się na całościowe przedstawienie. Po pierwsze i być może najważniejsza, jest muzyka. Większość słuchaczy nie zna „włoskich” słów, które opisują nuty i melodie. Większa część widzów prawdopodobnie nie potrafi nawet wymienić wszystkich instrumentów w orkiestrze. Ostatecznym celem to dać się zachwycić złożonością kompozycji czy szczegółami muzyki i zrozumieć emocje, które za tym stoją. Zdać sobie sprawę, kiedy muzyka staje się głośniejsza lub cichsza, szybsza lub wolniejsza. To są rzeczy, które dostrzeże każdy z nas. I które pozwalają zachwycić się operowym przedstawieniem.

Opera Poznań to przydomek nadany teatrowi operowemu w stolicy Wielkopolski, który wystawia znane i uwielbiane przedstawienia operowe rodzimych i zagranicznych twórców – https://opera.poznan.pl

Zagłosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]