Ile w Poznaniu jest teatrów?

Teatr Poznań
Przedstawienie teatralne w Teatrze Wielkim

Pierwszy teatr – opera powstał w Poznaniu w 1804 roku, lecz przestawienia grup teatralnych miały tu miejsce już w średniowieczu. Jednak zanim zbudowano pierwszy poznański teatr były to raczej wędrowne grupy artystów niż stałe zespoły estradowe.

Pierwszą próbą tworzenia teatrów w Poznaniu były teatry szkolne, które powstawały głównie na terenie kolegium jezuickiego. Dopiero jednak XIX wiek przyniósł do Poznania teatr z prawdziwego znaczenia. W efekcie już na początku XX wieku w Poznaniu liczba teatrów rosła z roku na rok. Współcześnie w stolicy Wielkopolski funkcjonuje trzynaście teatrów ze stałą siedzibą i kilka dodatkowych, które występują gościnnie. Sam Poznań stał się ważnym ośrodkiem na teatralnej mapie Polski, głównie z powodu festiwalu teatralnego Malta, który jest największą tego typu imprezą w Polsce, jeśli chodzi o tak zwane teatry plenerowe. Co roku ściąga on do Poznania wielbicieli sztuki teatralnej z całej Polski.

Wartym uwagi jest Teatr Wielki im. S. Moniuszki, nazywany również Operą Poznańską. Istnieje od ponad 100 lat i od tamtego czasu na jego deskach były wystawiane najlepsze polskie oraz zagraniczne przedstawienia. Nawet dziś repertuar Teatru jest bogaty w znakomite widowiska kulturowe, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Zagłosuj!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]