Jaki opryskiwacz wybrać

piękne pomidoryOpryski są istotnym elementem ogrodnictwa. Nie ważne, czy mamy jedna skrzynkę z kwiatami na balkonie, czy duży ogród, należy chronić rośliny przed chorobami i pasożytami. Do wykonywania oprysków , czyli zabiegów środkami ochrony roślin używamy specjalnych opryskiwaczy. Na rynku możemy znaleźć kilka typów opryskiwaczy. Podstawowymi modelami są opryskiwacze ręczne, stosowane przy uprawie kwiatów doniczkowych, na parapetach i w skrzynkach balkonowych.

Dostępne są w najróżniejszych kształtach i kolorach. Butelki mogą być przeźroczyste lub kolorowe. Opryskiwacze ręczne charakteryzują się mało skomplikowaną budową. Kształtem przypominają butelki ze środkami do mycia okien i działają na tej samej zasadzie. Większymi opryskiwaczami są opryskiwacze ciśnieniowe, występują one w rożnej formie i pojemnościach. Najprostsze i najpopularniejsze są opryskiwacze o pojemności do dwóch litrów. Zbiornik na boku posiada podziałkę umożliwiającą odczytanie pojemności cieczy, a lepsze modele plecakowych opryskiwaczy ciśnieniowych mają także manometr pokazujący ciśnienie w zbiorniku. Strumień cieczy wydobywającej się z dyszy można regulować. Zaletą małych opryskiwaczy jest cena, wadą mała pojemność i wydajność. Jednakże braki w pojemności małe opryskiwacze nadrabiają krótszym czasem pompowania.

Należy bowiem pamiętać, że wraz ze wzrostem objętości zbiornika wydłuża się czas pompowania jaki musimy poświęcić na wytworzenie ciśnienia w zbiorniku. Kolejnym stopniem w klasyfikacji opryskiwaczy ciśnieniowych są średnie opryskiwacze, o pojemności nawet do 20-stu litrów. Mogą one być zarówno niesione w ręce, jak i zawieszone na plecach, dzięki specjalnym paskom plecakowym. Są one zwykle używane w sadownictwie, ponieważ mają długie teleskopowe dysze ułatwiające oprysk drzew owocowych. Duże opryskiwacze o pojemności powyżej 20-stu litrów są używane profesjonalnie i przeciętny działkowicz nie ma z nich pożytku, przez zbyt duże objętości cieczy.

Zagłosuj!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]