Kilka słów na temat teatru elżbietańskiego

teatr
Teatr – centrum sztuki

Teatr to szereg interesujących zagadnień, którym warto poświęcić nieco czasu. Wśród tych, które mogą naprawdę wciągnąć na długo wymienić należy teatr elżbietański. Pod tym tajemniczym terminem kryje się teatr angielski z czasów, kiedy na tronie zasiadała Elżbieta I. Poznajmy go bliżej.

Krótka historia teatru elżbietańskiego

Przyjmuje się, że teatr elżbietański powstał w roku 1576. To właśnie wówczas powstał pod Londynem pierwszy budynek, którego przeznaczeniem były widowiska teatralne. Jego właścicielem był James Burbage. Budynek nazwał The Theatre. Nie trzeba było długo czekać na kolejne tego rodzaju obiekty. Najważniejszym był jednak słynny The Globe, na którego deskach wystawiane były dzieła Szekspira.

Główni przedstawiciele nurtu

Najbardziej znanym przedstawicielem teatru elżbietańskiego jest oczywiście William Szekspir. Zawdzięczamy mu wiele doskonałych sztuk, które wystawiane są na deskach światowych teatrów do dzisiaj.

Jednym z najstarszych teatrów w Poznaniu jest Teatr Wielki im. S. Moniuszki. Gmach poznańskiej opery istnieje od 100 lat i od tamtego czasu wystawia na swoich deskach znane i poważane widowiska kulturowe.

Zagłosuj!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]