Hale produkcyjne stanowią istotny element infrastruktury oraz stanowią miejsce pracy dla wielu osób. Hale tego typu idealnie nadają się na magazyny – zarówno samodzielne, jak również przynależne na przykład do sklepów, magazyny z żywnością i innymi produktami. Można w nich składować zapasy towarów w wygodny sposób, zachowując gwarancję zachowania wysokich standardów. Obok magazynowania, sprawdzą się też przy produkcji – jako funkcjonalne, umożliwiające rozwój przestrzenie. Jadnak aby tak było, hala magazynowa bądź produkcyjna musi spełniać odpowiednie wytyczne związane z trwałością i bezpieczeństwem. W związku z tym, istotne jest właściwe zaplanowanie wszystkich etapów – od projektu, przez samą budowę, po wykończenie i oddanie hali do użytku.
Budowa hal produkcyjnych – poszczególne etapy i dbałość o bezpieczeństwo
Jak w przypadku każdej budowy, na początku liczy się projekt. Powinien on spełniać wytyczne, które ustalane są na podstawie analizy potrzeb i przyszłego przeznaczenia. Należy także zadbać o odpowiednią lokalizację – by pracownicy nie trafiali na problemy z komunikacją, a hala miała dostęp do potrzebnych mediów. Projektowanie hal przemysłowych to także stawianie na funkcjonalność, wygodę i odpowiedni układ, który będzie ułatwiał pracę.
Kolejnym krokiem jest wybór materiałów. Na tej podstawie można wyróżnić między innymi hale stalowe i murowane. Budowa hal stalowych to najczęstsze rozwiązanie ze względu na trwałość i szybkość budowy. To właśnie ten typ hal jest często wybierany na magazyny żywności, magazyny farmaceutyczne lub elektroniczne.
Budowa hal murowanych, chociaż jest mniej popularna, wyróżnia się wysoką wytrzymałością, odpornością i bezpieczeństwem, a także walorami estetycznymi.
Po powstaniu konstrukcji przychodzi czas na podłączenie instalacji i niezbędnych rozwiązań technologicznych, które muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa, o których więcej można przeczytać tutaj. Należy zadbać o montaż czujników, systemów gaszenia i innych systemów awaryjnych w razie zdarzeń losowych i wypadków.
W związku z tym, że budowa hal produkcyjnych wiąże się z odpowiedzialnością i koniecznością spełniania wysokich standardów bezpieczeństwa, takich jak np. zachowanie właściwej temperatury, dostosowanej do składowanej grupy produktów, a także wszystkie wymogi higieniczne oraz sanitarne, najlepiej zasięgnąć pomocy specjalisty. Istnieją firmy, które zajmują się zapewnianiem bezpieczeństwa na halach produkcyjnych, takie jak na przykład Awiar. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://awiar.pl/budowa-hal-produkcyjnych.