Opera, czyli dla tych, którzy kochają muzykę

Opera godna polecenia

Historia tego niezwykłego gatunku muzycznego jakim jest opera zaczęła się ponad 400 lat temu we Włoszech. Opera cieszy cie popularnością po dzień dzisiejszy. Za twórcę pierwszej opery został uznany Jacopo Peri, dzisiaj postać praktycznie zapomniana.

Za prawdziwego wirtuoza opery uznany został Wolfgang Amadeusz Mozart. Jego zmysł komediowy nie miał i nie ma sobie różnych. Najpełniej przejawił się on w operach komicznych, które skomponował. Po dziś dzień na największych scenach operowych wystawiane są takie opery Wolfganga Amadeusza Mozarta jak „Wesele Figara” czy „Don Giovanni”. Ostatnią operą, którą Mozart skomponował jest „Czarodziejski flet”.

Opery komponowali także polscy kompozytorzy. Najbardziej popularne są te, które skomponował ojciec polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko. Jego najsłynniejsze dzieło to oczywiście „Halka”. Słynna aria z kurantem pochodzi ze „Strasznego dworu”.

Chcąc znaleźć ciekawy repertuar operowy, koniecznie trzeba zajrzeć na stronę poznańskiej opery https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Zagłosuj!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]