Wolfgang Amadeusz Mozart: muzyczny geniusz

Słynny operowy twórca
Mozart – wielki kompozytor oper

Rozmawiając o operze, nie można pominąć austriackiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ten wiedeński klasyk żył w latach 1756-1791. Jego talent muzyczny ujawnił się, gdy miał zaledwie 3 lata. Swoją pierwszą operą skomponował w wieku 12 lat. Wiele arcydzieł Mozart skomponował już w okresie, gdy pełnił funkcję kapelmistrza kapeli arcybiskupa Salzburga. Z tego okresu jego życia pochodzi opera „Idomeno re di Creta”. Kolejne opery powstały już w okresie wiedeńskim.

W Wiedniu Mozart skomponował między innymi: „Uprowadzenie z seraju”, „Wesele Figara”, „Don Giovanniego”. W dorobku Wolfganga Amadeusza Mozarta znajdują się przede wszystkim opery komediowe. Wszystkie skomponowane przez niego dzieła (opera nie była jedynym gatunkiem muzycznym, który uprawiał) są dowodem jego ogromnego talentu, kunsztu i mistrzostwa. Nazwisko Wolfgang Amadeusz Mozart znają nawet osoby, które na co dzień nie interesują się muzyką klasyczną.

Utwory operowe tego wielkiego kompozytora są wystawiane w Operze Poznań gdzie zajmują szczególne miejsce w repertuarze tego poznańskiego teatru operowego – https://opera.poznan.pl/

Zagłosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]