Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech to złożona procedura. Najistotniejsze jest ustalenie przyczyny wypowiedzenia. Tak zwany Kündigung jest regulowany przez niemieckie prawo pracy. Osoby, które doświadczają problemów z zerwanym stosunkiem pracy z winy pracodawcy, powinny dobiegać swoich praw, a w rozwiązaniu napotkanych problemów niewątpliwie wskazana będzie pomoc prawników.
Przyczyny wypowiedzenia
Możemy wyróżnić poszczególne przyczyny wypowiedzeń:
- z winy pracownika,
- z winy pracodawcy,
- za porozumieniem stron.
Idealnie gdy do zerwania stosunku pracy dochodzi w ugodowej atmosferze. Często natomiast pracodawca wykorzystuje nieznajomość prawa przez pracowników i dochodzi do różnego rodzaju nadużyć.
Jedną z form rekompensaty za zwolnienie pracownika jest odprawa za wypowiedzenie umowy o pracę, uzależniona jest ona od stażu pracy pracownika oraz od innych czynników. Jeżeli do zwolnienia doszło w momencie kiedy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, pracownikowi przysługuje prawo do wypłacenia odszkodowania za wypowiedzenie umowy o pracę. Zatrudniony ma także prawo do wypłaty odprawy i przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie wyklucza tej możliwości.
Reprezentacja prawna na terenie Niemiec
Dobieganie swoich praw w innym kraju nie jest prostym procesem. Po drodze napotkać można wiele różnych problemów związanych z niemieckim prawem czy nawet samym językiem. Pomoc prawna na pewno ułatwiłaby przejście przez wszystkie procedury. Polscy adwokaci w Niemczech, specjalizujący się w danej dziedzinie oraz znający język niemiecki, których można znaleźć na stronie kancelarii RA Dąbrowski: https://ra-dabrowski.de pomogą w wyjaśnieniu niemieckiego prawa pracy, oraz pokierują klientami w odpowiedni sposób, tak aby pracownicy, którym została wypowiedziana umowa o pracę, mogli dobiegać swoich praw.